8 Şubat 2009 Pazar

ÇOCUKLARDA DİŞLERİN SÜRME DÖNEMLERİ

ÇOCUKLARDA DİŞLERİN SÜRME DÖNEMLERİ
Çocuklarda diş tedavisi sırasında ilk dikkat edilecek nokta dişlenme durumunun saptanmasıdır. Diş sürmesi bakımından çocuk, değişik dönemlerde olabilir:
Henüz süt dişlerinin sürmediği dişsiz dönem
Süt dişlerinin sürmekte olduğu dönem
Süt dişi dizisinin tamamlandığı dönem
Altı yaş dişinin ( 1. azı) sürme dönemi
Karışık dişlenme veya transizyon dönemi
Sürekli diş dizisinin tamam olduğu dönem
Muayene esnasında çocuğun bu dönemlerden hangisinde olduğu ve dişlenme durumu ile kronolojik yaşın birbirine uyup uymadığı kontrol edilmelidir.
Soru: Süt dişleri ne zaman sürmeye başlar?Cevap:Süt dişlerinin sürmesi genellikle, her 6 ayda bir gurup dişin sürmesi şeklinde olur.6-12. aylar arasında sırasıyla alt 1, üst 1, üst 2 alt 2 olmak üzere kesici dişler , 12-18.aylar arasında birinci süt azıları, 18-24. aylar arasında süt kaninleri , 24-30. aylar arasında ise ikinci süt azıları sürerler
Soru:Süt dişlerinin geç sürmesinin nedenleri nelerdir?Cevap: Süt dişlerinin sürme gecikmeleri bir tek, bir gurup yada bütün bir dizisini birden ilgilendirebilir.Bu durum yerel ya da genel bir neden sebebiyle olabilir.
Lokal nedenler: Sürme kistleri: Böyle bir durumda lokal anestezi ile açılarak dişin kuronu meydana çıkarılır hamilelik esnasında röntgen tedavisi de dişlerin geç sürmesine neden olabilir.
Genel Nedenler: Irsiyet, D vitamini eksikliği, hiotiroidizm, virütik hastalıklar (hamileliğin 9. haftasından önce kızıl, kızamık gibi virütik hastalıklar geçiren annelerin çocuklarında ilk diş sürmesi 11.5 uncu aya kadar uzayabilir) , kronik enfeksiyonlar ve erken doğum da sürme zamanını etkileyebilir.
Soru: Sürekli dişler ne zaman sürmeye başlar?Cevap:
DİŞLER
SÜRME ZAMANLARI
1 (Orta kesici)
7 yaş
2 (yan kesici)
8 yaş
3 (kanin)
10 yaş
4 (1. Küçük azı)
9 yaş
5 (2. Küçük azı)
11 yaş
6 ( 1. Azı)
6 yaş
7 (2. Azı)
12 yaş
8 (3. Azı - 20 yaş dişi)
17-21 yaş

Soru: Sürekli dişlerin geç sürmesinin sebepleri nelerdir?Cevap:Bu yerel ya da genel bir sebebe bağlı olabilirYerel etkenler: Süt dişlerinin köklerinin rezorpsiyon gecikmeleri, sürekli diş sürmesinde gecikmeye yol açar.Süt dişinin kökünde meydana gelen bir kist,alttaki dişin sürmesi için bir engel olabilir.İkinci süt azısının erken düşmesi sonucu, altı yaş dişinin o boşluğa kayması ile çekim boşluğunun kapanması küçük azı dişlerinin normal zamanda sürmelerini engeller.Bu nedenle süt dişleri nasıl olsa düşecek diye düşünüp gerekli ağız bakımının sağlanmaması süt dişlerinin çürümesine ve erken çekimine, dolayısıyla da sürekli dişlerin sürmelerinde problemlere yol açmaktadır.Genel Etkenler:Irsiyet,vitamin eksikliği, raşitizm ve hormonal bozukluklar da (hipotiroidizm gibi) sürekli dişlerin sürmesinde gecikmelere yol açabilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder